Home page > Aktuality > YELOW CROSS 2021 - JAK HO VIDÍ BUDOUCÍ DŮSTOJNÍK

YELOW CROSS 2021 - JAK HO VIDÍ BUDOUCÍ DŮSTOJNÍK

Nejrozsáhlejšího štábního cvičení Velitelství BRCHBO pro ARRC a jednotek vyčleněných do NRF s názvem YELLOW CROSS 2021 se zúčastnili i studenti Univerzity obrany. O rozhovor jsme požádali studenta čtvrtého ročníku rtn. P. B. v oboru velitel vojenských jednotek.

Na stáži u 31. pluku jsou třetím týdnem a už se seznámili s životem jednotek chemické ochrany i 314. centrem ZHN v Hostivici – Břve.


Jaké poznatky a zkušenosti máte z cvičení Yellow cross?

Určitě je to neskutečný zážitek s přínosem do mé budoucí kariéry jako důstojníka. Mohli jsme nahlédnout do mezinárodního prostředí. Jak jednotlivé složky z různých národů musí spolupracovat. Každý tam tvoří pomyslnou část skládanky. Je to samozřejmě jinačí, když o tom slyšíme ve škole a když jsme součástí.

Co vnímáte na štábní práci jako nejnáročnější?

Pamatovat na všechny oblasti, které dostanu na zodpovědnost. Při štábní práci je nepřeberné množství informací a samozřejmě vytváří to vysoké nároky na psychickou odolnost člověka. A také vědomí, že když něco pokazí, musí nést osobně patřičné následky. Pracovat s tímto vědomím, rozhodně není jednoduché.

Vidíte se spíše jako velitel jednotky nebo jako součást štábu?

To je zajímavá otázka. V průběhu studia jsme se byli nejprve orientováni na roli vojáka v poli, ale ve vyšších ročnících se začínáme věnovat štábní práci. Určitě má každé svoje, ale já bych se teď viděl jako velitel čety. To je takový můj sen.

Jak tato stáž i účast na cvičení s libereckými chemiky ovlivní vaše další studium?

Na takové stáži jsme poprvé z důvodu covidové pandemie. Což jsme jako ročník pocítili, protože u starších ročníků je vidět určitý náskok. Líbí se mi toto prostředí. Informace, které tu získávám, mi pomohou ucelit teoretické poznatky. Poznáváme tu spojitosti, které z knížek nevyčteme. Zde sledujeme, že všechno na sebe navazuje a tvoří to důmyslný celek.

Kam byste chtěl po absolvování Univerzity obrany nastoupit?

Mně by se líbilo být v Liberci velitelem čety chemického, radiačního a biologického průzkumu.

Děkujeme za rozhovor a přejeme vám a vašim spolužákům úspěšné studium a dobrý začátek vaši profesní kariéry.

Rozhovor vedl kpt. Petr Šabaka

Nahoru