Úvodní stránka > Aktuality > Kurz Záchrany na zamrzlých vodních plochách

Kurz Záchrany na zamrzlých vodních plochách

Kurz „Záchrany na zamrzlých vodních plochách“ letos opět
s účastí libereckých chemiků

 

Ve dnech 28. února až 2. března 2018 proběhl v rekreačním středisku Doly Bílina ve Sloupu v Čechách speciální kurz Záchrany na zamrzlých vodních plochách. Společně se složkami Integrovaného záchranného systému ČR pod vedením instruktorů z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže se zúčastnilo 15 příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.

Již druhým rokem se kurzu Záchrany na zamrzlých vodních plochách účastní i vojáci od libereckých chemiků. Spolupráce vojenských zdravotníků a instruktorů s Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže a dalšími složkami Integrovaného záchranného systému je užitečnou formou jejich zdokonalovací přípravy. Dochází přitom k praktické výměně zkušeností a posiluje se všestrannost všech složek.

Vojáci se během třídenního kurzu společně s dalšími 50 cvičícími nejprve seznámili s teoretickou částí, která zahrnovala prevenci a bezpečnost na zamrzlých vodních plochách, používání ochranných prostředků a základních záchranných pomůcek, s doporučenými postupy při hypotermii včetně ukázky Hiblerova zábalu.

„Bezpečnost zachránce je vždy na prvním místě,“ řekl před začátkem praktické části kurzu instruktor vodní záchranné služby pan Jan Sedláček cvičícím. Vojáci si vyzkoušeli pohyb na ledu, sebezáchranu s využitím improvizovaných pomůcek a samotnou záchranu tonoucího, u které byl zapojen i vrtulník s označením Kryštof 18 z letecké záchranné služby Liberec. „Tento typ výcviku jsem absolvovala poprvé a opravdu mi to umožnilo rozšířit mé schopnosti první pomoci i pro případ, že uvidím někoho se probořit na zamrzlém rybníku,“ uvedla rotmistryně Karolína Röshová.

 

Autor: nadrotmistr Pavel Tichý, zastupující tiskový a informační důstojník 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany

Foto: Vodní záchranná služba ČČK

 

1._pohyb_po_ledove_plose_za_pomoci_cepinu

2._zachrana_tonouciho_za_pomoci_improvizovaneho_materialu

3._zasah_letecke_zachranne_sluzby_liberec

4._otuzujici_zimni_koupel

 

Nahoru